top of page

ETNICKÁ KUCHYŇA – v čom spočíva jej tajomstvo?

Predovšetkým v tom nami bežne nepoznanom. V iných chutiach, vôňach a surovinách. Pozor, pojem etnická kuchyňa neznamená iba čínsku, ale zahŕňa v sebe všetky rôznorodé kuchyne sveta. Od známejších ázijských kuchýň ako čínskej, vietnamskej či japonskej, cez indickú, mexickú, gruzínsku až po židovskú. Skrátka kuchyne všetkých druhov a chutí. Ďalším spoločným menovateľom etnickej kuchyne sú čerstvé lokálne suroviny a korenie.

My sa ale v tomto článku budeme venovať spotrebičom, ktoré sa na prípravu etnických jedál najčastejšie používajú.

Základom väčšiny týchto kuchýň bol prapôvodne silný oheň, ktorý slúžil na rýchle orestovanie (opečenie) surovín. Toto sa v modernej gastronómii prenieslo do výkonných plynových alebo elektrických spotrebičov v rôznych podobách.

Pri ázijskej kuchyni sú to rôzne výkonné WOK varidlá.

Na výber je niekoľko rôzne výkonných typov horákov. Varidlá môžu byť doplnené batériou na napúšťanie vody a vodným systémom, kde voda obteká okolo horákov pre účinnejšie chladenie a ľahšie čistenie varnej dosky.

Základom japonskej kuchyne je veľká opekacia platňa nazývaná TEPPANYAKI. Táto slúži na rôzne opekanie (mäsa, rýb, zeleniny, rezancov). Príprava častokrát prebieha priamo pred zrakom hostí.

Etnická kuchyňa nie je iba o mäse a zelenine. Bohatý základ tvoria aj cestoviny v podobe rôznych rezancov, slížikov či malých buchtičiek. Pre ich uvarenie a naparenie sa používajú rôzne variče slížov a DIM SUM varidlá (naparovače). V DimSum varidle sa jedlo pripravuje v bambusových nádobách cez ktoré para voľne prechádza.

Čo by ale bola čínská kuchyňa bez tradičnej chrumkavej kačky alebo grilovaného mäsa? K tomu sa využíva výkonný kotlový opekač. Tento môže slúžiť aj na upečenie malých prasiatok.

Obľúbeným zariadením v rôznych etnických kuchyniach je taktiež klasický gril, či už elektrický lávový alebo priamo na drevené uhlie. Tento gril je nazývaný aj Yakitori.

Neodmysliteľnou súčasťou indickej kuchyne je zasa pec nazývaná TANDOORI. Ide o keramickú nádobu v tvare džbána, kde sa jedlo pripravuje vďaka výkonnému prenosu tepla z rozohriatych šamotových stien. Može byť na drevo, plyn ale aj elektrinu. Placky sa pripravujú priamo na stenách nádoby. Mäso a zelenina sa napichuje na oceľové ihly, ktoré sa vložia alebo zavesia do vnútra nádoby. Pri práci sa využíva pomocný hák na vybratie pokrmov (placiek).

Prajeme Vám dobrú chuť! 慢慢吃! 


13 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page